demcio |
Wysłany: Nie 14 17, 31 Gru 2006 Temat postu: Lekcja 4 |
|
Lekcja
Temat : Teleskopy zwierciadłowe
Teleskop zwierciadłowy -
posiada doskonale wypolerowane, szklane zwierciadło wklęsłe, tzw. zwierciadło główne., umieszczone na końcu otwartego tubusa. Światło padające na zwierciadło, umieszczone na końcu otwartego tubusa. Światło padające na zwierciadło jest odbijane ku początkowi tubusa, gdzie w ognisku zwierciadła powstaje obraz świecącego obiektu.
Aby utrwalić obraz, można umieścić w ognisku kliszę fotograficzną lub urządzenia elektroniczne (detektory CCD). Obraz może być też oglądany poza tubusem teleskopu, o ile za pomocą dodatkowego lusterka odbijemy światło poza ognisko. W teleskopie zwierciadłowym w układzie optycznym Newtona małe, płaskie lusterko odbija światło do okularu umieszczonego z boku tubusa.
W teleskopie zwierciadłowym w układzie Cassegraina małe wypukłe zwierciadło wtórne odbija światlo w kierunku otworu wyciętego w zwierciadle głównym, w tylnej części tubusa. Taki teleskop zajmuje mniej miejsca niż teleskop soczewkowy lub teleskop w układzie Newtona o identycznej aperturze. W teleskopie zwierciadłowym w układzie Schmidta-Cassegraina znajdujemy połączenie sferycznego zwierciadło głównego o wyjątkowo krótkiej ogniskowej, umieszczonego w tylnej części tubusa, z cienką soczewką z przodu tubusa.
-------------------------------------------
PD)
1)Skopiuj lekcjie i wklej
-----------------------------
Dodatkowa
1) Napisz coś więcej o teleskopie zwierciadłowym
2) Oddziel Prace dodatkową od zwykłej |
|